33.5 C
Lagos
April 19, 2024
GreentvAfrica News
NewsSports

Chinese Community Releases The Winners’ List For the 1ST Stage of Wushu KungFu Competition.

The organizers of Nigeria First Chinese Wushu Performance Championship, popularly known as Wushu Kung-fu has released the list of the 72 contestants for the next stage of the competition.

The list consisting of 48 senior and 24 junior both male and female, was made available to journalists by the Chairman of the Chinese Industrial and Commercial Enterprises Association and Huaxing Arts Troupe Nigeria, Chief Dr. Eric Ni.

Below the 72 contestants that made the second stage.

JUNIOR.

1. AJIDE MUNASI MICHAEL, ABIA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION

2. ATAH TOCHUKWU, ANAMBRA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION

3. BLESSING AYO MATTHEW, WUSHU DEVELOPMENT ASSOCIATION

4. CHRISTOPHER OYELU, IRON LADY SHAOLIN KUNGFU ACADEMY

5. HENRY OYIALI, IRON LADY SHAOLIN KUNGFU ACADEMY

6. FASASI. B. AMINAT, GARVES WUSHU KUNGFU ACADEMY

7. HEZEKIAH TOMMY, KUNGFU AFRICA

8. ISAIAH TOMMY, KUNGFU AFRICA

9. SUCCESS EHPRIEM, KUNGFU AFRICA

10.SETH OPOKE, ICON SHAOLIN KUNGFU ASSOCIATION

11. MIRACLE TUEYERIN, TIGER FIST SHAOLIN CLUB

12. YUSUF DAMOLA, DRAGON GATE MARTIAL ACADEMY

13. USMAN BASIRU, TIGER FIST SHAOLIN CLUB

14. DESTINY EDISON, BAYELSA STATE WUSHU KUNGFU ASSOCIATION

15. EKO CHINEDUM, MORNING STAR KUNGFU CLUB

16. GODSPLE JONATHAN SONGO, FCT WUSHU KUNGFU ASSOCIATION

17. FAVOUR EGWUAGU, FCT WUSHU KUNGFU ASSOCIATION

18. NOSIKE EMMANUEL, CHIN LI KUNGFU ACADEMY

19. CHINEDUM OPOKE ICON SHAOLIN KUNGFU

20, ETINOSA OSAZUWA,

EDO WUSHU KUNG FU ASSOCIATION

21. JOSHUA EMOKPAE,

EDO STATE WUSHU KUNG FU ASSOCIATION.

22, ONYEMA GIFT ,

DELTA WUSHU KUNG FU ASSOCIATION

23, MATHIAS TOMMY, KUNG FU AFRICA.

24. AUGUSTINE MICHAEL, GARVER KUNG FU CLUB.

SENIOR.

1. AJOUMA FESTUS,

CIH KUNG FU ACADEMY

2, ARRIBA AKPAN.

CHI KUNG FU ACADEMY.

3, AUSTIN ESTHER,

Delta state Wushu Kung Fu association.

4, Bright Sakwe

Bayelsa Wushu Kung Fu association.

5, Chike Marcel Ifediorah.

Olympian Wushu Kung Fu Academy.

6, Chukwudi Jonathan Nnabuife,

Delta state Wushu Kung Fu association.

7, Confidence Onyema.

Clemossie Wushu Kung Fu club.

8, Easter Esther.

Tiger Fist Shaolin Kung Fu club.

9, Eden Benedicta.

Kung Fu Modern Fist Academy.

10, Efe Tagar

Ebus Wushu Kung Fu Academy.

11, Egide Juliet.

Tiger Fist club

12, Emmanuel Hope

Tiger Fist club

13, Emmanuel Nwaorah

Anambra state Wushu Kung Fu association.

14, Fasting. M. Adekunle.

Ebus Wushu Kung Fu Academy.

15, Goodwin Osagioduwa Onaifo.

EDO state Wushu Kung Fu association.

16, Henry Hendrix.

Jinxin Martial art Academy.

17, Idowu Irekunle

Icon Shaolin Kung Fu Academy

18, Ifeanyi Opoke

Icon Shaolin Kung Fu Academy.

19, Iyanu Okiki Oladele

Oyo state Wushu Kung Fu association.

20, Joseph Ime Jackson.

Wushu Development Association.

21, Kelly Osasere Alonge.

Edo state Wushu Kung Fu association.

22, Light Patrick

F.c.t Wushu Kung Fu.

23, Donatus Chinedu.

Chin Shaolin Kung Fu Academy

24, Chiakwa Onyebuchi.

Anambra Wushu Kung Fu association.

25, Maxwell Okonkwo.

Morning Star Wushu club.

26, Nicolas Agu.

Young Shaolin Academy

27, Nwobilor Francis Tochukwu.

Abia state Wushu Kung Fu association.

28, Ogbonna John Robert.

Tough and Health Club

29, Oguyomi Musa Adisa.

Wushu Development Association

30, Ohwo ThankGod

Tiger Fist Shaolin Kung Fu club

31, Ojora BabaTunde

Crown Martial art

32, Okafor Chinedum

Morning Star Wushu Kung Fu Academy.

33, Oladele Obaremi

Kano state Wushu Kung Fu association

34, Olowolagba Moruff Fordy

Fordylee Kung institute.

35, Omameni Raphael

Jiang Hun-gar Kung Fu Club.

36, Omokaro Christian Iredia

Edo state Wushu Kung Fu association.

37, Onyeali Blessing

Iron lady Shaolin Kung Fu Club

38, Orisaji Tedstone

Ebus Wushu Kung Fu Academy

39, Osayande Sunday

EDO state Wushu Kung Fu association

40, Oviede Oghenerukevwe Victor

Clemossie Wushu Kung Fu Club

41, Paul Akassaowei

Bayelsa Wushu Kung Fu association.

42, Raji Ronke Foluke

Ekiti state Wushu Kung Fu association.

43, Salome Aleke

Icon Shaolin Kung Fu Academy.

44, Solomon Eyop

Young Shaolin Kung Fu Academy

45, Sulaimon Jimoh Egunjobi,

Dragon gate Martial art Academy.

46, Umoru Nasiru, Kung Fu Modern Fist.

47, Unanka Justice,

Bright Star Wushu Kung Fu Club.

48, Usman Ismail,

Shaolin Lineage Kung Fu Academy.

 

The next stage of the competition will be broadcasted on national television and radio and as well, streamed online across all social media platforms, while different lots of excitement, as cash prizes and lucky draws will be won by viewers and participants who take part in voting for their favorite contestants .

 

The public voting is in two batches, the first batch will commence from 19 – 26 August, while the second batch will commence from 8 -15 September, 2021.

 

Voting website: http://HUAXINGWUSHU.SGELBUILDING.COM and http://ncwspc-ng.com

Related posts

Nigeria First SGEL Chinese Wushu Performance: Finalist Emerged.

GreentvAfrica

Nairobi Plant Tackles E-waste Crisis, Recycling Mountains of Discarded Tech

GreentvAfrica

Africa’s Ambition of Restoring Over 100 Million Hectares of Degraded Landscape Achievable, Says President Buhari.

GreentvAfrica

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More